Volejte +420 518 321 881 Všechny kontakty
Mezi oblasti s nejbohatším folklorem a tradicemi v rámci celé naší republiky patří bezpochyby Slovácko. To se oblastně dělí na Dolňácko, Horňácko, Hanácké Slovácko, Moravské Kopanice a Podluží. Veselsko se rozkládá částečně na území Dolňácka a částečně na Horňácku.
Dolňácko je oblast ležící podél řeky Moravy mezi městy Hodonín a Napajedla. Typickým prvkem zdejších stavení bývala v dřívějších dobách bílá fasáda s modrým obrovnáním, zdobená lidovým ornamentem v pestrých barvách a někdy i žudro (klenutý přístavek u vchodu do domu, občas také zdobený). Takovéto domy se do dnešních dní zachovaly např. ve Strážnici, Tasově, Hroznové Lhotě, Kněždubě a Veselí nad Moravou – Zarazicích. Dolňácko proslulo pěstováním vinné révy, velikonočními kraslicemi, figurkami z kukuřičného šustí, ručně tkanými textiliemi a výšivkami. Dolňáckými obcemi na Veselsku jsou: Blatnice pod Svatým Antonínkem, Blatnička, Hroznová Lhota, Kněždub, Kozojídky, Moravský Písek, Radějov, Strážnice, Tasov, Tvarožná Lhota, Vnorovy, Žeraviny a město Veselí nad Moravou.
Horňácko je region nacházející se z větší části v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty na pomezí Moravy a Slovenska, tedy region ležící „nahoře“ v kopcovitém terénu, již „na horách“ - odtud nejspíše pochází název. Patří sem obce Hrubá Vrbka, Javorník, Kuželov, Lipov, Louka, Malá Vrbka, Nová Lhota, Suchov a Velká nad Veličkou. Horňácko je chudobnější než úrodné Slovácko, s drsnějšími přírodními podmínkami. Lidé tady měli vždy těžký život a to vše se odráží v jejich konání, v lidové architektuře, v krojích, v nářečí, kterým mluví, v hudbě, v tancích, písních. Říká se, že Horňáci nezpívají své písně hlasem, ale srdcem. A tak to mají se vším – pod drsnou, tvrdou slupkou upřímnost, přímočarost, srdečnost …