Volejte +420 518 321 881 Jednotna Klasifikace logo 24px info-ico1 Všechny kontakty

Den otevřených památek ve Veselí n. Mor. 2018

15 září 2018 14:00 - 17:00

Veselí nad Moravou - památky, Veselí nad Moravou, Czech Republic

Den otevřených památek ve Veselí n. Mor. 2018

Přijměte pozvání na akci určenou milovníkům památek, historie a kultury v rámci Dnů evropského kulturního dědictví!

Stejně jako v celé Evropě, tak i ve Veselí nad Moravou budou v sobotu 15. září zpřístupněny veřejnosti tyto památky:

kostel sv. Andělů strážných a část kláštera servitů - otevřena bude i rajská zahrada se dvěma slunečními hodinami a podzemní krypta, kde jsou pohřbeni členové řádu servitů, zakladatelé kostela i kláštera a také někteří příslušníci rodu Chorinských

židovský hřbitov - z roku 1784 s více než dvěmi stovkami hrobů

- domek č. 17 v Zarazicích, známý z baladické písně z počátku 20. století  jako "V Zarazicách krajní dům" -  stavení u hlavní silnice z 19. století s modrým obrovnáním, krásnými slováckými ornamenty, zahrádkou s dřevěným plůtkem a nápisem "V Zarazicách krajní dům". Známou píseň složil mladý Zarazičan Martin Buchta. Tomu se líbilo děvče - Bětka Kampionová, pocházející právě z tohoto, tehdy prvního - krajního - domku v severní části dědiny. Jenže i Martinův starší bratr měl o Bětku zájem a tak Martin na něj ze žárlivosti vystřelil z flinty. Po tomto činu utekl do Skalice v Uhrách, kde ze stesku po své lásce složil tuto píseň. Jeho bratr byl střelou jen zraněn a zanedlouho se s Bětkou oženil. Martin zůstal až do konce svého života ve Skalici, kde se později také oženil. Domek bývá zpřístupněn pouze vyjímečně, takže nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost!

Panský dvůr, dnešní Turistické centrum Veselska - poslední dochovaný objekt hospodářského dvora z pol. 17. století, kde se dnes nachází mj. Městská galerie, Turistické informační centrum Veselska a další organizace působící v cestovním ruchu. 

www.kultura-veseli.cz, tel.: 602 618 630, 724 139 605

logo-bottom

inCity-logo-color-basic Facebook-logo-1817834